18.1.2018

O mně

S jógou jsem se setkala už v dětství skrze mého dědu, který nás se sestrou učil stát na hlavě a říkal „to je jóga“. Další setkání přišlo až v dospělosti ve formě doplňkového strečinku k mým jiným koníčkům – lezení a slackline. Později, v těhotenství jsem začala navštěvovat vedené lekce a po porodu jsem se přihlásila na kurz ochutnávky Jivamukti jógy o 10ti lekcích vedený zakladatelkou studia Pranava jóga centrum Lenkou Knag (Śivá Dévi). Během tohoto kurzu se zažehla jiskra a po dokončení jsem už tušila, že nic nebude jako dřív. A tady začala má pravidelní jógová praxe. Jóga v pojetí Jivamukti mi naprosto zapadla do mého podezření, že ásánová praxe není vše co Jóga nabízí. Jóga v tradici Jivamukti je netradičně tradiční. Propojuje cvičení ásan s jógovou filosofií, zpěvem manter, meditací a pranajámou. Toto pojetí zaznělo mé duši a přišla touha dozvědět se víc, tak jsem se přihlásila na školení lektorů pod vedením mé učitelky Lenky Knag opět v ostravském studiu Pranava jóga centrum. Po školení jsem dostala příležitost vést lekce v Pranavě a tato zkušenost mi otevřela zase nové obzory a výzvy. Být učitelem jógy je pro mne velmi zodpovědná záležitost. Stále se učím. Mým záměrem není, abyste přijali mé názory a představy jak „dělat“ jógu, ale abyste je prozkoumali a prověřili na sobě. Co Vám pomáhá se přiblížit ke svému „Já“. Praxe je prostor k potkávání se se Sebou a prostor k Sebe-poznávání, ke zkoumání fungování svého těla i mysli, abyste mohli objevit, co všechno je zahrnuto v tom, co považují za sebe/já. Když se člověk naučí vnímat s čím operuje, zjistí že nic z toho, co pozoruje a zkoumá není stálé. Jediné co je jisté je, že se vše neustále mění a my se učíme jak se odpoutávat od snahy věci uchopit, udržet či dojít ke konečnému rozhřešení-např. najít dokonalou ásanu a podobně. Naopak s důvěrou, pokorou a odhodláním se učíme odevzdat se tomu proudu změny, následovat jej a nakonec (s)plynout.  "JSME energií, která prochází formou." jak říká Manorama (učitelka mé učitelky). Toto může být vstupním bodem k nalezení SEBE, toho stále přítomného pozorovatele na pozadí všech těch změn.

Co se ásanové praxe týče, je mi blízké provádění pozic v pojetí Ashtanga jógy, Jivamukti, ale pro sebe praktukuji i Jin jógu. Často má praxe a to co učím, vychází z toho, že kombinuji a prověřuji na sobě v praxi způsoby provádění jednotlivých ásan v pojetí různých škol (Iyengar, Ashtanga, Jivamukti..) a zkoumám, co „to dělá“ a jak mi to funguje nebo ne. A nějaký výstup z toho nabízím dál dle mého nejlepšího vědomí a svědomí. I mé pohledy a učení prochází neustálým procesem a vývojem.

V mnou vedených lekcích se tedy také setkáte kromě fyzického cvičení (ásana – pozice) s meditacemi, povídáním o jógové filosofii a chantováním manter. Praxe chantování („zpívání“) manter mi obzvlášť přirostla k srdci. Jak říká Manorama: „chantování je highway“. Je to tak. A protože tento druh praxe je mému srdci velmi blízký, pořídila jsem si indické harmonium, které využívám jak pro svou vlastní praxi tak na svých lekcích, abych mohla tuto krásnou praxi sdílet.

Zaměřuji se hodně na to, aby ásanová praxe dávala smysl pro tělo i pro proudění energie. Zkoumám možnosti, účinky a anatomické souvislosti. Hledám způsoby, jak dopomoci sobě i jiným, aby pozice byla efektivní a to především ve vztahu k dechu a vědomé pozornosti a s ohledem k tělu.

Jóga je celistvost a jako taková se prolíná všemi aspekty (mého) života. Nekončí srolováním podložky. Je tady pořád. Učení jógy je stále aktuální. Vždy TEĎ. Stejně jako život JE. Stejně jako VY JSTE. Bytí je Jóga. Bytí je TEĎ. Atha znamená v Sanskrtu nyní. V tuto chvíli. A to je také ten nejlepší čas na vlastní jógovou praxi.

Love&Namasté

Lucie