O Radosti

 

Život je tvořivá energie ve všech možných nespočetných podobách a prostupuje vším hmotným i nehmotným. Tvořivá energie je Radost. Radost je oslava Života. Radost nezávislá na vnějších okolnostech, ale spontánně se projevující v Plynutí.

Představte si horský potůček, jak radostně poskakuje a jehož voda je krystalicky čistá a zářivá. Úplně vás láká se napít. Už jen tato představa radost probouzí. Naopak když voda někde ustrne, udělá se kaluž nebo nebo bažina, voda je kalná, špinavá a někdy i zapáchá a raději se ji obloukem vyhnete. Stejné to je s “naši” energií. Když neproudí radost a zůstanu v pocitu, že jsem izolovaný kousek oddělený od zbytku/vesmíru, připadám si osamoceně, většina se mi raději vyhne, nebo když už do kaluže šlápnu, většinou se to s radostí nepojí.

Jeden z častých (obvykle ne zcela vědomých) programů proč si zastavím nebo utáhnu v životě kohoutek radosti je pocit “nejsem dost dobrý/ nezasloužím si”. Ještě jsem nedostál/a  svému obrazu o sobě a je třeba na něm makat, ať jednou, někdy výhledově můžu žít spokojeně a s radostí. Tento obraz/program nám pravděpodobně byl do mysli vložen již v dětství, kdy jsme měli splňovat očekávání rodičů, učitelů apod. A my jsme jej později přijali za svůj sebe-obraz a dále jej s sebou vlečeme a děláme možné i nemožné, abychom mu dostáli a konečně si zasloužili  lásku druhých, abychom si na chvíli mohli “oprávněně” vydechnout, radovat se, užívat si, či jen tak být… ovšem jen na chvíli, než zase musíme běžet a neustále dál tunit a leštit svůj obraz. V životě potom máme pocit, že to jde všechno tak nějak šejdrem a cítíme se vyčerpaní.  Usilovně makáme, abychom byli ti spolehliví, úspěšní, výkonní, skvělí, ohleduplní, chápaví .. a když je ta radost a štěstí stále v nedohlednu, tak ještě přidáme. A čím víc se snažíme, tím víc se smažíme. Tento závod je pro většinu z nás tak náročný, že si za běhu někdy ani nestihneme všimnout, že náš život poskočil o pár (desítek) let a my vlastně stále nejsme šťastní, neradujeme se a jen se s jazykem na vestě snažíme přiblížit k té vysněné metě někde v zářivé budoucnosti. Nevidíme, že jsme se odpojili od sebe samých a náš vnitřní prostor je celý prorostlý bažincem  – neustálým řešením sebe-obrazu. Ne-Žijeme s radostí svůj život jako oslavu ŽIVOTA právě teď. Dokud žijeme v pocitu, že je třeba něco na sobě vylepšit, něco k sobě přidat, abychom si mohli teprve začít svůj život užívat, znamená to, že se nepřijímáme takoví jací jsme. Pokud na sobě něco nepřijímáme, pak chybí CELISTVOST a pocit propojenosti se zbytkem vesmíru – cítíme se jako oddělená součást a oddělíme se od proudu energie radosti a lásky, která je podstatou života. Nevnímáme proud ŽIVOTA, který právě v tuto chvíli JE a prostupuje i formu, kterou zaujímám v každém okamžiku přítomnosti.

Když máme to štěstí, že si uvědomíme, co se nám děje, můžeme začít s úklidem svého vnitřního prostoru. Vyházejte všechny pochybnosti o sobě, všechny výčitky a obviňování sebe (i druhých), všechno harampádí, které vám kdy někdo v dobré víře věnoval (nebo se toho taky jen chtěl zbavit a přehodil to na vás :-D) a důkladně vyvětrejte. Vytvořte v sobě čistý a vlídný prostor, kde se budete cítit dobře. U SEBE DOMA.

 

Jako se propojují energetická místa – např. kamenné kruhy – představme si sebe jako jeden z těchto kamenů. Dovolte, aby skrze vás energie proudila a propojila se tím zároveň se  všemi ostatními. Každý je důležitou součástí rovnováhy. Kdykoli se odpojím, narušuji tím rovnováhu celého Vesmíru. Potom není divu, že svět vypadá jak vypadá.

Uvědomit si sebe v kontextu celku je velmi důležité! Každý z nás má zde svou úlohu. Nikdo není vyloučen a proto se postavte na své místo – DO SVÉHO STŘEDU a dovolte životu ať se manifestuje/ proudí SKRZE vás. Nemusíte už dělat nic dalšího. Jen zůstat u SEBE DOMA a nechat se naplnit tímto proudem Života S tím přichází ruku v ruce Radost oslavující Život a jeho nekonečnou rozmanitost projevu. A pak možná i zjistíte, že vůbec nejste tou formou, která je naplněna ŽIVOTEM, ale že JÁ JE ten proudící ŽIVOT. TO, co je zároveň i vším ostatním. A vše se spojí v JEDNO. Ve skutečnosti TO nebylo nikdy rozděleno. To jen naše iluze nám zaclonila vhled.

S láskou Lucka

LOKAH SAMASTAH SUKHINO BHAVANTU

Uložit odkaz do záložek.